czwartek, 2 lutego 2012

Kluski śląskie z modro kapustą

Mieszkam nad morzem ale te potrawy w naszej kuchni goszczą co jakiś czas, a to za sprawą rodziny ze Śląska :) Zawsze gdy przyjeżdżała do nas na urlop poopalać się na plaży ciotka - prawdziwa Hanyska, robiła nam chociaż raz takie właśnie kluski z modro kapustą. Nie mam pewności na kogo czekałam bardziej niecierpliwie - na ciotkę i jej rodzinę, czy na te kluski :) Nauczyła nas jak je robić, ale zawsze narzekała, że tu na Pomorzu nie ma ziemniaków dobrych na kluski ..... Jeśli te pyszności, które nam podawała nie były idealne, to aż nie mogę sobie wyobrazić jak wspaniale  muszą smakować kluski śląskie zrobione ze "śląskich" ziemniaków :)

Składniki na kluski śląskie:
1 kg ziemniaków
około 250 gram mąki ziemniaczanej
1 jajko
sól

Wykonanie:
Ziemniaki obieramy i gotujemy, gdy przestygną, przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Zmielone ziemniaki ugniatamy w misce i dzielimy na 4 równe części. Jedną część wyjmujemy i zastępujemy mąką ziemniaczaną. Dodajemy wyjętą część ziemniaków, jajo i sól, całość dokładnie mieszamy. Z masy formujemy kluseczki, pośrodku każdej robimy palcem mały dołek na sos. Zanurzamy kluski we wrzątku i gotujemy 3 - 5 minut od momentu wypłynięcia, odcedzamy, podajemy ciepłe z kapustą i sosem.

Modro kapusta - składniki:
1 mała główka czerwonej kapusty
1 cebula
200 gram boczku wędzonego
1 liść laurowy
2 - 3 ziarenka ziela angielskiego, ocet, sól, pieprz, cukier
Wykonanie:
Cebulę i boczek kroimy w drobną kostkę i razem podsmażamy. Kapustę kroimy i wraz z liściem laurowym i pieprzem gotujemy na półmiękko. Odcedzamy, pozostawiając troszkę wywaru. Dodajemy sól, cukier, pieprz, ocet, cebulę i boczek. Dusimy na wolnym ogniu, dolewając ewentualnie troszkę wywaru z gotowanej kapusty.

4 komentarze:

  1. Oj ta kapustka chodzi za mną od dłuższego czasu,w przyszłym tygodniu zrobię do niej podejście.

    OdpowiedzUsuń
  2. och, wpraszam się na obiad!!


    http://www.slodkakarmel-itka.blogspot.com
    http://www.karmel-itka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. taki sposób na wyciąganie części ziemniaków i dokładaniem mąki jest najlepszy i zawsze wychodzi, no to jeszcze brakuje rolad wołowych z ogórkiem mmm takie chrupiące :), pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń