środa, 13 czerwca 2012

Szybki chleb pszenny z czosnkiem



Jest to  bardzo prosty w przygotowaniu i smaczny chleb, puszysty ze wspaniale chrupiąca skórką. Świetny na takie słoneczne dni, kiedy nie mamy czasu i ochoty długo stać przy kuchennym blacie i zagniatać ciasto, pilnować czasu, odgazowywać, formować .... Dodatki do niego mogą być zupełnie dowolne, zależy na co mamy akurat ochotę. Ja dodałam 3 ząbki czosnku a wierzch posypałam makiem i efekt wyszedł smakowity. Żegnajcie piekarnie, mam teraz własną domową, zwłaszcza że od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką garnka rzymskiego :)

Składniki:
500 gram mąki pszennej pełnoziarnistej
10  gram świeżych drożdży
0,5 łyżeczki cukru
1 szklanka wody
1 łyżeczka soli
3 łyżki oliwy z oliwek
2 - 3 ząbki czosnku
mak do posypania

Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z cukrem i zalać połową szklanki letniej wody, dodać 2 łyżki mąki i odstawić zaczyn w ciepłe miejsce. Gdy drożdże zaczną już pracować, dodajemy je do miski z mąką i solą, wyrabiamy ciasto dodając pozostałą wodę oraz oliwę. Ciasto powinno być elastyczne i dobrze odchodzić od dłoni. Przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy tak na około 1 - 1,5 godziny czekając, aż podwoi swoją objętość.
Czosnek obieramy i drobno siekamy, dodajemy do wyrośniętego ciasta, dokładnie  ponownie zagniatamy. Tak przygotowane ciasto przekładamy do natłuszczonego garnka (lub zwykłej foremki), posypujemy makiem lub innymi dodatkami i wstawiamy do piekarnika. Tutaj metody pieczenia trochę się różnią - garnek rzymski wkładamy do zimnego piekarnika, nastawiamy temperaturę na 220 stopni i pieczemy 80 minut. Natomiast zwykłą foremkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni i pieczemy aż wierzch ciasta ładnie się zarumieni czyli około 50 minut.

Przepis dodaję do akcji domowe pieczywo dla alergika

6 komentarzy:

  1. ależ piękny chlebuś! myślisz, że mogłabym zastąpić część mąki żytnią? czekam na szybką odpowiedź, zaraz się za niego zabiorę:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Patrycjo, sama mam zamiar zmienić proporcje i upiec ten chlebek także z dodatkiem mąki żytniej, także powodzenia! Daj znać jaki chlebek Ci wyszedł :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniały! W sam raz dla rozpoczynających zabawę w domowy wypiek pieczywa. Dziękuję za dołączenie do akcji. Przepis umieszczę także na FB bloga, zapraszam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. http://waniliowakuchnia.blogspot.com/2012/06/chleb-zytni.html

    zrobiony:) w pełni żytni, pyszniutki!

    OdpowiedzUsuń