niedziela, 7 grudnia 2014

Biała kiełbasa pieczona z warzywami

Chcecie szybko przygotować obiad i się przy tym wiele nie natrudzić? Polecam pokroić ulubione warzywa, dodać białą kiełbasę, natrzeć wszystko odrobiną oliwy, ziołami i solą i wstawić na 25 - 30 minut do piekarnika. I tyle :) Obiad dalej robi się sam :) Proporcje składników zależą od waszych upodobań, moi mężczyźni troszkę narzekali, że za mało tu kiełbasy, ale to prawdziwi mięsożercy, w tym daniu warzywa powinny być według nich tylko dodatkiem do kiełbaski :) A wy zróbcie tak jak macie ochotę, na pewno będzie pysznie :)

Składniki:
500 g białej kiełbasy
500 g dyni obranej ze skórki
1 czerwona papryka
2 - 3 duże cebule
 główka czosnku
3 - 4 ziemniaki
sól, pieprz, rozmaryn
oliwa z oliwek

Wykonanie:
Ziemniaki i dynię kroimy w niezbyt dużą kostkę, paprykę i cebulę dzielimy na ćwiartki, z główki czosnku odcinamy wierzch. Wykładamy warzywa na dużą blaszkę do pieczenia, dodajemy białą kiełbasę (każdą nakłuwamy w kilku miejscach), wszystko skrapiamy oliwą z oliwek, solimy, pieprzymy, posypujemy rozmarynem i delikatnie mieszamy, by przyprawy pokryły wszystkie składniki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 - 200 stopni na 25 - 30 minut.

środa, 19 listopada 2014

Biszkopt z kremem pomarańczowym i bitą śmietaną

Dzisiaj przedstawiam przepyszne ciasto, które pojawiło się w naszym domu wraz z pomyślnie zdanym ważnym życiowym egzaminem mojego męża. Ciasto według mnie jest fantastycznym połączeniem lekkiego biszkoptu, zaskakującego pomarańczowego budyniu i słodkiej bitej śmietany. I jest bardzo łatwe w przygotowaniu, bo jeśli ma się w domu dwójkę małych rozrabiaków to  niezbyt wiele czasu pozostaje na czasochłonne wypieki :) A przepis znalazłam na niezawodnym blogu  Mała cukierenka

Składniki:
Biszkopt:
5 jajek – osobno żółtka i białka
170g cukru pudru
1 opakowanie cukru wanilinowego
180 g mąki tortowej
1  łyżeczka proszku do pieczenia
skórka starta z 1 pomarańczy
1/3 łyżeczki aromatu pomarańczowego
Nasączenie:
1/2 szklanki wody (przegotowanej, zimnej)
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
2 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki aromatu pomarańczowego
Krem:
1 litr soku pomarańczowego
4 łyżki cukru (ewentualnie można  dosłodzić do smaku)
2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
Wierzch:
500g śmietanki kremówki 30% lub 36%
2-3 łyżki cukru pudru
3 łyżeczki żelatyny
4 łyżki soku pomarańczowego 

Wykonanie:
Mąkę przesiewamy  i mieszamy z proszkiem do pieczenia. Białka ubijamy na sztywno,  stopniowo dodając cukier puder. Do sztywnej masy  dodajemy cukier wanilinowy. Następnie dodajemy po jednym żółtku, po każdym dodaniu chwilę miksujemy. Dodajemy skórkę z pomarańczy, aromat i krótko mieszamy mikserem na niskich obrotach. Wreszcie  dodajemy  mąkę i mieszamy delikatnie  łyżką.
Przekładamy ciasto  do blaszki wyłożonej papierem od pieczenia o wymiarach 33x23cm i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 40 - 45 minut, aż biszkopt nabierze złotego koloru. 
Składniki do nasączenia mieszamy aż cukier się rozpuści. Ostudzony biszkopt nakłuwamy i równomiernie go nasączamy.
Gotujemy budyń z soku pomarańczowego i cukru. Gorący budyń  wylewamy na biszkopt i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. 
Żelatynę zalewamy 4 łyżkami zimnego soku pomarańczowego i odstawiamy na około 10 minut.
Śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem.
Żelatynę podgrzewamy, ciągle mieszając, aż się rozpuści. Następnie dodajemy ją bardzo powoli do ubitej śmietanki, cały czas miksując.
Gotową masę z bitej śmietany rozprowadzamy równomiernie na wierzchu ciasta i odstawiamy na parę godzin w chłodne miejsce.

środa, 29 października 2014

Sałatka z czerwoną fasolką - moja ulubiona


Według mnie jest to absolutnie fantastyczna sałatka, jedna z najlepszych jakie jadłam! I jest banalnie łatwa w przygotowaniu. Przepis pochodzi z książki Agaty Jędraszczak Dieta Agaty. Robiłam tą sałatkę już wiele razy i chyba mi się nie znudzi. I przyznam, że robię sobie zawsze podwójną porcję, bo nie mogę się od niej oderwać .... Polecam, zróbcie sobie koniecznie taką sałatkę na przykład jutro do pracy, każdy będzie wam zazdrośnie zaglądał do talerza :)

Składniki:
puszka czerwonej fasoli
1 średnia czerwona papryka
2 łodygi selera naciowego
2 spore ogórki kiszone
2 łyżki posiekanego szczypiorku (lub mała cebulka)
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz

Wykonanie:
Seler i paprykę dokładnie myjemy, seler kroimy w drobne talarki a paprykę w kostkę. Ogórek kiszony  i cebulę również kroimy w kostkę. Do pokrojonych warzyw dodajemy odsączoną z zalewy czerwoną fasolę, mieszamy delikatnie z oliwą, sokiem wyciśniętym z cytryny, solą i pieprzem. I już gotowe :)

piątek, 24 października 2014

Zupa krem z kalafiora

Oto sposób na bardzo smaczną i sycącą zupę, taką jesienną, kremową. Robi się ją bardzo szybko, zwłaszcza jeśli wykorzystamy pozostały nam z poprzedniego dnia rosół.

Składniki:
1 duży kalafior
2 średniej wielkości ziemniaki
2 spore cebule
3 ząbki czosnku
1 litr bulionu  lub rosołu
ok. 150 gr sera typu cheddar
 pieprz,  gałka muszkatołowa, sól
olej 
prażone pestki słonecznika lub dyni, natka pietruszki do posypania

Wykonanie:
Ziemniaki obieramy i kroimy w niedużą kostkę, odcinamy różyczki kalafiora, niewielką część różyczek dzielimy na mniejsze części i zostawiamy do podsmażenia i dekoracji. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju lub oliwie, dodajemy przeciśnięty przez praskę lub posiekany drobno czosnek i podsmażamy z cebulą aż do zeszklenia. 
W między czasie podgrzewamy bulion i do gorącego dodajemy  kalafiora i ziemniaki, a następnie zeszklone cebulę i czosnek. Gotujemy całość na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie, czyli około 20 minut. W tym czasie na patelni na oliwie podsmażamy pozostałe różyczki kalafiora aż nabiorą złotego koloru. 
Ugotowaną zupę blenderujemy na krem, do jeszcze gorącej dodajemy starty ser, mieszamy aż ser się rozpuści, doprawiamy pieprzem, gałką muszkatołową, ewentualnie solą.
Nalewamy zupę do talerzy, dodajemy do każdej porcji podsmażone różyczki kalafiora, pestki słonecznika lub dyni, posypujemy natką pietruszki.

Wpis bierze udział w akcji
 Szybkie zupy!

środa, 24 września 2014

Sałatka koperkowa


Taka sałatka to świetny sposób na wykorzystanie pozostałego np. z obiadu ryżu. Wystarczy pokroić kilka warzyw, dodać ryż, koperek, odrobinę majonezu, wymieszać i już smaczna sałatka gotowa :)

Składniki:
1 - 1,5 szklanki ugotowanego ryżu
2 - 3 pomidory
1 spory ogórek
pęczek rzodkiewki
1 mała cebula
pęczek koperku
2 - 3 łyżki majonezu
sól, pieprz

Wykonanie:
Warzywa kroimy w drobną kostkę, dodajemy ryż, posiekany koperek, majonez sól i pieprz, wszystkie składniki mieszamy i krótko schładzamy w lodówce.

środa, 4 czerwca 2014

Szparagi pieczone z pomidorkami, oliwkami i bazylią

Pyszny, szybki obiad - pieczone ziemniaczki, szparagi z pomidorkami i oliwkami  oraz  piersi z kurczaka w ulubionej marynacie.
Tak przygotowane szparagi często robię również jako samodzielne danie, smakują wybornie :) Podejrzałam kiedyś w Kuchni.tv jak robi je Jamie Oliver, a jest on moim kulinarnym guru :)
Tutaj znajdziecie przepis na nasze ulubione pieczone ziemniaczki.

Składniki:
pęczek zielonych szparagów
spora garść pomidorków koktailowych
pół pęczka bazylii
garść czarnych oliwek
5 łyżek oliwy z oliwek
 skórka otarta z połowy cytryny
1 ząbek czosnku
sól, pieprz


Wykonanie:
Szparagi myjemy i odłamujemy zdrewniałe końcówki. Kroimy na mniejsze kawałki.  Pomidorki kroimy na pół, oliwki na mniejsze części. Oliwę z oliwek mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekaną bazylią, skórką z cytryny, solą i pieprzem. Szparagi, pomidorki i oliwki mieszamy z  przyprawioną oliwą i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy około 10 - 15 minut w zależności od grubości szparagów.

piątek, 30 maja 2014

Najprostsze ciasto bananowe z czekoladą



Tak jak napisałam w tytule - jest to najprostsze ciasto bananowe jakie robię, dodam jeszcze, że jest również najszybszym, najłatwiejszym i jednym z najpyszniejszych jakie wychodzą z mojego piekarnika.  Możecie oprócz czekolady dodać do niego również posiekane orzechy włoskie, po prostu pycha :)

Składniki:
120 gr miękkiego masła 
2/3 szklanki cukru
2 jajka
250 gr mąki
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
2 bardzo dojrzałe banany
kilka kropel aromatu waniliowego
4 - 6 kostek gorzkiej czekolady

Wykonanie:
Masło ucieramy z cukrem na puch, dodajemy jajka i aromat waniliowy, nadal mieszamy masę i stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto będzie w tym momencie dość gęste. Dodajemy do niego rozgniecione widelcem banany i posiekaną w drobne kawałki czekoladę, mieszamy całość łyżką i przekładamy do keksówki o długości ok. 25 - 30 cm. Pieczemy w 180 stopniach przez około 1 godzinę.

czwartek, 29 maja 2014

Kompot z rabarbaru z nutką wanilii

Ten orzeźwiający słodko-kwaśny napój kojarzy mi się z dzieciństwem, bo wtedy wiosną i latem mama często go przygotowywała. Później na całe lata zapomniałam o nim, ale teraz gdy sama jestem mamą, postanowiłam przypomnieć sobie ten smak. Zróbcie sobie taki kompot, a pewnie i wam przypomną się czasy beztroskiego dzieciństwa  :) Fajnie tak po latach wrócić do dawnych smaków :)

Składniki:
500 g rabarbaru
1,5 litra wody
ok.  1/3 szklanki cukru
cukier waniliowy

Wykonanie:
Rabarbar myjemy i kroimy na około 1 cm plastry. Do garnka z wodą dodajemy rabarbar, cukier i cukier waniliowy, gotujemy całość przez około 5 - 10 minut, tak by cukier się rozpuścił a rabarbar zmiękł. Odcedzamy wówczas rabarbar i staramy się jeszcze łyżką wycisnąć z niego jak najwięcej soku. Tak uzyskany sok dodajemy  do kompotu, ewentualnie jeśli okaże się, że kompot jest zbyt kwaśny, dosypujemy cukru. Możemy podawać kompot na ciepło, lub na zimno, a w upalne dni najlepiej smakuje schłodzony z kostkami lodu.

Wpis bierze udział w akcji Rabarbalove

sobota, 24 maja 2014

Quiche ze szparagami i suszonymi pomidorami



Bardzo smaczne i łatwe w przygotowaniu danie, nie będę się tu wiele rozpisywać tylko od razu podam listę składników, a jest ona krótka i prosta tak samo jak to danie :)

Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
150 - 200 gr zielonych szparagów
1 jajko
200 ml jogurtu naturalnego lub śmietany 
100 gr sera cheddar
około 8 - 10 suszonych pomidorów
sól, pieprz

Wykonanie:
Ciasto francuskie rozkładamy na blaszce do pieczenia, wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i podpiekamy 10 minut. Szparagi myjemy i odłamujemy zdrewniałe końce, wrzucamy do osolonego wrzątku na 5 minut, po tym czasie odcedzamy i polewamy zimną wodą. W misce mieszamy ze sobą jajko, jogurt, starty ser, sól i pieprz. Tak przygotowaną masę jogurtowo -  serową wykładamy na podpieczone ciasto francuskie i na wierzchu układamy szparagi oraz pokrojone w mniejsze kawałki suszone pomidory. Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy około 15 minut aż brzegi ciasta się zrumienią.

piątek, 9 maja 2014

Surówka z rzodkiewki - rzodkiewka po sandomiersku :)


Bardzo  lubię rzodkiewki, zwłaszcza te wyhodowane we własnym ogródku, ale najczęściej jem je jako dodatek do różnych sałatek, serków lub kanapek. A właśnie odkryłam, że rzodkiewki świetnie pasują jako główny składnik takiej oto skromnej ale pysznej surówki. Przepis pochodzi z książki Małgorzaty Caprari Kuchnia polska. Wielbicielom rzodkiewki  naprawdę polecam tą surówkę :)

Składniki:
2 pęczki rzodkiewek
1 pęczek dymki (pominęłam)
3/4 szklanki jogurtu naturalnego
2 ząbki czosnku
garść posiekanego koperku
sok z cytryny
sól, pieprz, cukier

Wykonanie:
Rzodkiewki oczyszczamy i kroimy w cienkie plasterki. Szczypiorek drobno siekamy, czosnek przeciskamy przez praskę. Rzodkiewki, szczypiorek i czosnek zalewamy jogurtem, posypujemy koperkiem, dodajemy do smaku sok z cytryny, sól, pieprz i cukier, wszystko dokładnie mieszamy.

czwartek, 1 maja 2014

Babeczki cynamonowe z jabłkami


Absolutnie pyszne, zawsze pięknie wyrastające babeczki. Robiłam je już wiele razy i zawsze  zbyt szybko znikają ... :)

Składniki na ok. 12 babeczek:
2 średnie lub 1 duże jabłko
2 szklanki mąki
3 czubate łyżki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
3 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
 2 jajka
100 ml oleju
3/4 szklanki mleka
płatki migdałowe do posypania 

Wykonanie:
Jabłka obieramy i kroimy w drobną kostkę. W osobnych miskach mieszamy składniki mokre i suche, a następnie delikatnie łyżką łączymy je ze sobą, dodajemy jabłka. Przekładamy ciasto do foremek, wierzch babeczek posypujemy płatkami migdałów, pieczemy  w 200 stopniach około 25 minut. 



Przepis bierze udział w akcji Piknik majowy

piątek, 25 kwietnia 2014

Zupa krem z selera


Kończy się już powoli sezon na zimowe zupy, ale ta zupa tak bardzo zaskoczyła mnie smakiem, że postanowiłam przepis na nią utrwalić tu na blogu, bo jesienią i zimą z pewnością do niej powrócę. A dodam jeszcze, że nie jestem fanką selera i użuwałam tego warzywa raczej tylko do rosołu lub do wywaru jarzynowego. A tu takie miłe zaskoczenie kremową zupą z selera :)

Składniki:
1 bardzo duży seler
2 - 3 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
1 duży por
4  nieduże ziemniaki
5 ziarenek ziela angielskiego
5 ziarenek pieprzu
2 liście laurowe
2 - 3 łyżki masła
mielony kminek
gałka muszkatołowa, sól

Wykonanie:
Warzywa obieramy i kroimy w kostkę, nie musimy szczególnie przejmować się jej kształtem bo po ugotowaniu warzywa będą zmiksowane. Warzywa podsmażamy na maśle przez około 10 - 15 minut. Następnie zalewamy je gorącą wodą ( około 2 litry), dodajemy pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, sól i gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut, aż warzywa będą miękkie. Wówczas wyciągamy z zupy ziarna przypraw, liście laurowe i marchewkę, miksujemy wszystko na krem, doprawiamy do smaku kminkiem, ewentualnie również gałką muszkatołową. Podajemy zupę z grzankami.

piątek, 17 stycznia 2014

Bezy kokosowe




Kiedyś  zniechęcałam się do pieczenia wielu ciast, gdy w przepisie trzeba było użyć tylko żółtek. Na szczęście przypomniałam sobie wreszcie, że przecież takie niezużyte białka można wykorzystać nie tylko do zrobienia omleta ale także pysznych bez.  W dodatku nie takich zwykłych bo kokosowych no i oczywiście łatwych i szybkich w wykonaniu. Jeśli w waszej zamrażarce leżą sobie białka i nie macie pomysłu jak je wykorzystać, to polecam ten przepis na pyszne, chrupiące bezy kokosowe . 


Składniki na ok. 40 - 50 sztuk:
4 białka
160 g cukru
200 g wiórków kokosowych
szczypta soli

Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy szczyptę soli i stopniowo cukier. Do tak ubitej masy wsypujemy wiórki kokosowe i całość delikatnie mieszamy łyżką. Na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce wykładamy masę kokosową. Ja próbowałam zrobić to przy pomocy rękawa cukierniczego, niestety wiórki były zbyt grube i zapychały mi końcówkę, musiałam więc wyłożyć masę po prostu łyżką. Blaszkę  wstawiamy do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i pieczemy w opcji góra i dół przez około  25 minut, do czasu aż bezy nabiorą lekko złotego koloru.




niedziela, 5 stycznia 2014

Pieczone pierogi


Jeśli jeszcze nie macie dość pierogów, a mi ich zawsze jest za mało, to polecam ten prosty przepis na pyszne pieczone pierogi, takie jeszcze w klimacie świątecznym z farszem z kapusty i grzybów. O ile gotowane pierogi smakują mi niemal z każdym nadzieniem, to te pieczone najlepsze są właśnie z kapustą i grzybami. A stanowić mogą również świetną przekąskę, ponieważ smakują na ciepło i na zimno,  więc okazji do ich wykorzystania jest więcej niż tylko święta :)

Składniki na ok. 30 pierogów:
340 g mąki pszennej typ 650
pół łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki cukru
160 g zimnego masła
2 żółtka
3 łyżki  śmietany 18 %

Farsz : kapusta z grzybami:
300 g kiszonej kapusty, jasnej bez marchewki
2 - 3 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu
2 duże cebule
ok. 50 g suszonych grzybów
ok. 70 g masła
sól, pieprz, cukier

Suszone grzyby zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do namoczenia najlepiej na noc. Rano nie zmieniając wody, zagotowujemy je. Gdy ostygną kroimy drobno.
Kapustę dobrze odciskamy, drobniutko kroimy, przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy łyżeczkę soli, listki laurowe, ziele angielskie i pieprz, 30 g masła i gotujemy do miękkości na małym ogniu. 
Cebulę kroimy w drobniutką kostkę i szklimy na złoty kolor na oleju.
Do miękkiej kapusty dodajemy grzyby wraz z częścią wody z ich gotrowania, zeszkloną cebulę i resztę masła, mieszamy całość dokładnie, doprawiamy do smaku i przez kilka minut jeszcze wszystko razem gotujemy na małym ogniu.

Mąkę przesiewamy z kurkumą, siekamy z solą, cukrem i masłem. Dodajemy żółtka, śmietanę i zagniatamy elastyczne ciasto, zawijamy je w folię i na około 30 minut wkładamy do lodówki. Gdy ciasto lekko się schłodzi, rozwałkowujemy je na posypanym mąką blacie na placek grubości około 0,5 cm i wycinamy dość spore bo około 10 cm średnicy kółka. Na każde kółko nakładamy farsz, sklejamy dokładnie brzegi i  stawiamy na blaszce miejscem sklejenia do góry. Ponownie chłodzimy w lodówce przez około 30 minut, a następnie pieczemy w 180 stopniach przez około 15 - 20 minut aż ciasto nabierze złotego koloru.