czwartek, 26 lipca 2012

Ciasto z czarną porzeczką i białą czekoladą




Pyszne, delikatne ciasto, dzięki owocom porzeczki kojarzy mi się ze słońcem i wakacjami. Robi się je bardzo szybko i łatwo, a jeszcze szybciej zjada .... Dzięki kawałkom białej czekolady ciasto niemal rozpływa się w ustach, a płatki migdałów i brązowy cukier tworzą fantastyczną chrupiąca skorupkę. Jest to jedno z najsmaczniejszych ucieranych ciast jakie jadłam!
Przepis zaczerpnęłam z małej cukierenki i wprowadziłam jedną zmianę - jagody zastąpiłam   czarną porzeczką, bo akurat zostałam nią hojnie obdarowana :)


Składniki (w temperaturze pokojowej):
2 szklanki mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
100 gram masła
3/4 szklanki cukru
1 jajko
1/3 łyżeczki aromatu waniliowego
1/3 łyżeczki aromatu migdałowego
3/4 szklanki maślanki
3/4 szklanki owoców (ja dałam prawie 1,5 szklanki)
100 gram białej czekolady
1/3 szklanki płatków migdałowych
4 łyżki brązowego cukru

Wykonanie:
Masło miksujemy na puszystą masę, dodajemy cukier, aromaty i jajko, jeszcze chwilę razem miksujemy. Do masy dodajemy połowę mąki, maślankę i resztę mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia, w między czasie całość miksujemy na niewielkich obrotach. Do takiej puszystej masy dodajemy obtoczone w łyżce mąki owoce, pokruszoną na kawałki czekoladę. Całość delikatnie mieszamy łyżką.
Wykładamy ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy ok. 23 cm. Wierzch ciasta posypujemy płatkami migdałowymi i brązowym cukrem.
Pieczemy w 180 stopniach przez około 60 minut.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Twarożkowe placuszki


Jeśli macie dziecko- niejadka (a moje właśnie takim się staje) to polecam te placuszki, z pewnością będzie nimi zachwycone i przybiegnie do kuchni poprosić o dokładkę. Placuszki smakują przepysznie, co jest sporą zasługą twarogu, możemy też dodać do nich ulubione owoce. Może uda wam się tak jak mi przemycić w nich nawet dość kwaśną czarną porzeczkę :)
Wielkie ukłony składam dla autorki bloga fantazje kulinarne magdy K. skąd zaczerpnęłam ten przepis i lekko go zmodyfikowałam . Moje zachwycone tymi placuszkami dziecko jak najbardziej dołącza się do tych podziękowań :)


Składniki:
250 gram półtłustego twarogu
2 jajka
200 ml gęstego jogurtu naturalnego
1,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
ewentualnie 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier puder do posypania
ulubione owoce

Wykonanie:
Jajka roztrzepać w misce, wymieszać z twarogiem i resztą składników.  Smażyć na średnim ogniu na niewielkiej ilości oleju. Posypać cukrem pudrem.

piątek, 20 lipca 2012

Całoroczne ciasto z owocami - dzisiaj z porzeczkami

 

Przepis na to ciasto wygrzebałam jeszcze w poprzednim wieku :) w starym rodzinnym zeszycie z przepisami i było to jedno z pierwszych ciast jakie piekłam samodzielnie, a miałam lat ok. 12 .... To były czasy :) Pod czujnym okiem mamy zdobywałam wtedy pierwsze kulinarne doświadczenia. I choć teraz nasze kuchnie bardzo się od siebie różnią, to upodobanie do takich prostych, szybkich ciast mamy wspólne :)
A ciasto polecam wszystkim, nie tylko rozpoczynającym przygodę z pieczeniam. Jest bardzo łatwe w przygotowaniu i jeśli tylko nie zapomnimy, że wszystkie składniki muszą mieć przed miksowaniem temperaturę pokojową, to ciasto zawsze się nam uda! I szybko  się nie znudzi, bo świetnie pasuje z sezonowymi owocami. Truskawki, maliny, porzeczki, jagody, wiśnie, śliwki, jabłka, gruszki .... wszystkie owoce pasują, a zimą możemy podratować się mrożonymi. Świetnie smakuje posypane kruszonką lub po prostu cukrem pudrem.

Składniki (w temperaturze pokojowej) :
200 gram masła
160 gram cukru
opakowanie cukru waniliowego (lub 2 łyżki cukru waniliowego domowej produkcji) 
4 jajka
200 gram mąki pszennej
40 gram mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
500 gram owoców

Wykonanie:
Masło miksujemy z cukrem na puszystą masę. Stopniowo dodajemy po jednym jajku. W tym momencie ciasto może się lekko zważyć, ale nie przejmujmy się tym, gdy dodamy przesianą mąkę i proszek do pieczenia, wszystko będzie ok.  Wszystkie składniki jeszcze chwilę miksujemy, po czm przekładamy ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej blaszki. Na wierzch wykładamy owoce, jeśli używamy mrożonych, nie rozmrażajmy ich prędzej, wystarczy, że oprószymy je lekko maką ziemniaczaną. Pieczemy w 180 stopniach przez około 45 minut. 



środa, 18 lipca 2012

Ciasto francuskie z pietruszkowym pesto


Bardzo smaczna przekąska zarówno na ciepło jak i na zimno. Ciasto francuskie to wdzięczny produkt do wszelkich kombinacji, a jeśli jeszcze ktoś, tak jak ja, lubi czosnek to gwarancja kulinarnego sukcesu murowana :)

Składniki:
porcja gotowego ciasta francuskiego (ok 250 gram)
spory pęczek natki pietruszki
3 - 4 ząbki czosnku
40 ml oliwy z oliwek
sól morska

Wykonanie:
Czosnek i pietruszkę blenderujemy, stopniowo dodająć oliwę z oliwek. Tak powstałe pesto rozprowadzamy na rozłożonym cieście  i zwijamy je w rulonik. Kroimy ciasto w ok. 3 centymetrowej grubości krążki, wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę piekarnika, posypujemy świeżo zmieloną solą i pieczemy w 200 stopniach około 30 minut, aż ciasto nabierze złotego koloru.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Fasolka szparagowa zupełnie inaczej





Jeśli znudziła Wam się już fasolka podawana z masłem i bułką tartą, polecam taką niebanalną - z czosnkiem, oliwą i parmezanem.  Smakuje wybornie, świetnie nadaje się na przełąmanie rutyny :) Jamie Oliver nazywa ją najlepszą pod słońcem fasolką szparagową  i prawie się z nim zgadzam. Prawie - ponieważ mi również bardzo smakuje, ale ta robiona przez nasze babcie czy mamy z bułką tartą i masełkiem  jest jednak niezrównana :)


Składniki:
500 gram zielonej fasolki szparagowej
3 średnie ząbki czosnku
100 gram sera parmezan
sok z 1/3 cytryny

Wykonanie:
Fasolkę gotujemy w osolonej wodzie aż będzie prawie miękka. Odcedzamy ją w durszlaku, część wody z gotowania zostawiamy. Gdy fasolka  lekko przestygnie, odcinamy końcówki. Czosnek obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Na patelni podgrzewamy oliwę z oliwek i dodajemy czosnek. Podsmażamy przez chwilę, pilnując by czosnek się nie przypalił,  dodajemy fasolkę, 1/3 szklanki wody z gotowania fasoli, starty parmezan i sok z cytryny. Mieszamy całość i gotujemy na małym ogniu, aż powstanie gęsty sos. Teraz możemy już nałożyć fasolkę na talerze i zajadać ze smakiem :)

Przepis bierze udział w akcji warzywa strączkowe organizowanej przez Pannę Malwinnę

sobota, 14 lipca 2012

Jajecznica z pomidorami


Pięknie to ona nie wygląda, ale smakuje wybornie :) zwłaszcza z prawdziwymi wiejskimi jajkami, jakie często dostaję od rodziców, a oni z kolei od znajomych... takie jajka od "szczęśliwych kur" to skarb, wszystko z nimi smakuje lepiej, zwłaszcza ciasta. W takiej pomidorowej jajecznicy wyspecjalizowałam się jeszcze w czasach szkolnych, mogłam ją wtedy jeść niemal codziennie, zawsze było w niej więcej pomidorów niz jajek :) Teraz robię ją już rzadziej, bo mój mąż - mięsożerca woli jednak jajecznicę z boczkiem ... no cóż -  jego strata :)

Składniki:
2 średnie pomidory
1 dość duża cebula
5 - 6 jajek
sól, pieprz


Wykonanie:
Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na patelni, gdy się lekko zeszkli, dodajemy obrane ze skórki i pokrojone w nieduże kawałki pomidory, smażymy kilka minut, aż pomidory zaczną puszczać sok. Dodajemy wówczas roztrzepane jajka, doprawiamy i smażymy na małym ogniu póki jajka się nie zetną.

środa, 11 lipca 2012

Koktajl porzeczkowo - bananowy



Na  ochłodę w upalne dni, na pożywne śniadanie i smaczny popołudniowy deser. Na witaminowy głód i piękną cerę :) Albo po prostu bez okazji, gdy mamy ochotę na smaczny i prosty koktail :)


Składniki:
1 dojrzały banan
szklanka czarnych porzeczek (mogą być też mrożone)
4 - 5 łyżek gęstego jogurtu naturalnego
1 szklanka zimnego mleka
garść płatków owsianych
miód - ilość według upodobań

Wykonanie:
Banana pokroić w drobne kawałki i zmiksować z porzeczkami, dodać jogurt, mleko, płatki owsiane i miód. Zmiksować chwilę wszystkie składniki razem i popijać najlepiej jeszcze póki koktajl jest zimny :)

poniedziałek, 9 lipca 2012

Przepyszne drożdżówki z truskawkami


Na pożegnanie świeżych pysznych truskawek i na wycieczkę do ZOO :) Przepyszne, puszyste drożdżówki, w żadnej cukierni takich smakołyków nie znajdziecie :) Z podanych proporcji zrobiłam 7 drożdżówek - zdecydowanie zbyt mało ...


Składniki :
2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki letniego mleka
4 czubate łyżki cukru
1 jajko
szczypta soli
60 gram roztopionego masła
15 gram świeżych drożdży
4 - 5 łyżeczek bułki tartej
400 gram niewielkich truskawek


Kruszonka:
0,5 szklanki mąki pszennej
6 łyżek cukru + cukier waniliowy
60 gram roztopionego masła


Wykonanie:
Z mleka, cukru, rozkruszonych drożdży i 2 łyżek mąki przygotować zaczyn.  Gdy wyrośnie wymieszać go z mąką, szczyptą soli, jajkiem i masłem. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, pozostawić w ciepłym miejscu by podwoiło swoją objętość. 
Po tym czasie (około 1,5 godziny) ciasto ponownie zagnieść i podzielić na 7 części, z każdej uformować bułeczki i ułożyć je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Przykryć ściereczką i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie i będzie "napuszone", w każdej bułeczce dnem szklanki  zrobić spore wgłębienie, do którego wsypać troszkę bułki tartej i wyłożyć truskawki.
Drożdżówki posypać kruszonką i piec w 180 stopniach około 20 - 25 minut. Po upieczeniu studzić na kratce.

piątek, 6 lipca 2012

Makaron ze szpinakiem i pieczonym serem camembert

A oto nasz wczorajszy pyszny obiad. Oddam  głos autorowi tego przepisu czyli Jamiemu Oliverowi :) 
"Danie to jest bardzo łatwe. Aby je ugotować, wystarczy zaledwie kilka podstawowych składników (...). Potrawa przyniesie kucharzowi satysfakcję, będzie wspaniale wyglądała i pachniała oraz sprawi, że goście uznają cię za geniusza. Szczerze mówiąc, makaron ze stopionym serem nie jest najzdrowszym daniem na świecie, ale potrawa jest tak pyszna, że od czasu do czasu warto ją przyrządzić." Jamie Oliver, Każdy może gotować.
Do słów mistrza nic dodać, nic ująć, trzeba danie zrobić i zajadać ze smakiem, a po południu, by uciszyć wyrzuty sumienia  pójść na długi spacer:)


Składniki na 2 bardzo sycące  porcje:
1 opakowanie sera camemert (250 gram)
2 ząbki czosnku
gałązka świeżego rozmarynu
oliwa z oliwek
50 gram sera parmezan
200 - 300 gram makaronu
pół pęczka szpinaku
sól morska, pieprz


Wykonanie:
W skórce na wierzchu sera wycinamy koło. Obieramy czosnek i kroimy go w drobne plasterki, kładziemy je na serze, skrapiamy lekko oliwą z oliwek, posypujemy rozmarynem, solą i pieprzem. Przykładamy do sera wycięte kółko, lekko dociskamy i zapiekamy w 180 stopniach około 25 minut, aż ser się roztopi i nabierze złotego koloru. 
W między czasie gotujemy makaron i myjemy szpinak. Gdy makaron będzie już al dente, dorzucamy do niego  poszatkowany szpinak i przez 10 sekund gotujemy razem. Następnie makaron ze szpinakiem odcedzamy, zostawiając nieco ugotowanej wody. Wrzucamy makaron ze szpinakiem z powrotem do garnka i czekamy aż szpinak zwiotczeje.
 Skrapiamy obficie oliwą z oliwek i posypujemy startym parmezanem. Jeżeli sos  będzie zbyt gęsty, dodajemy nieco wody z gotowanego makaronu. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Nakładamy na talerze i polewamy roztopionym serem camembert.

czwartek, 5 lipca 2012

Quesadilla


Wreszcie nad Bałtyk zawitało lato! Od kilku dni cała Polska skąpana była w słońcu, a u nas niebo chmurne, deszczowe,  gdańszczanie zamiast w krótkich szortach i koszulkach chowali się odziani w kurtki i golfy pod parasolami. Ale wreszcie i tutaj jest słońce :) A w takie piękne dni kto by chciał stać przy garach i pitrasić czasochłonne dania? Dlatego na naszym stole pojawiła się quesadilla - danie szybkie, bardzo smaczne i niesamowicie sycące :) Pyszne na ciepło i na zimno! Polecam zwłaszcza po powrocie z plaży :)


Składniki na 2  - 3 porcje:
4 placki tortilli
20 dag startego sera żółtego
20 dag szynki
keczup
majonez i jogurt naturalny, czosnek do przygotowania sosu czosnkowego i keczupowego

Wykonanie:
2 placki tortilli rozłożyć na blaszce do pieczenia, każdy posmarować cienką warstwą keczupu. Na placek posypać starty ser i pokrojoną w kawałki szynkę, na wierzch położyć kolejny placek tortilli, lekko docisnąć. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 5 - 7 minut, tak by tortilla nabrała lekko złotego kolory, a ser żółty  się stopił. Podawać z sosem czosnkowym lub keczupowym.

Wpis bierze udział w akcji przekąski na sesję

wtorek, 3 lipca 2012

Młode ziemniaczki z jogurtowym dressingiem

Proste a jakie pyszne danie! Po raz nie wiem już który przekonuję się, że to co nieskomplikowane najczęściej jest najsmaczniejsze :) Ziemniaki te robi się bardzo szybko, a zwłaszcza teraz gdy na straganach królują młode ziemniaki, sałatka smakuje  fantastycznie. Gdy robiłam ją pierwszy raz, kierowała mną głownie ciekawość jak smakuje połączenie ziemniaków i cytryny, okazało się, że ciekawość to nie zawsze pierwszy stopień do piekła :) Przygotowanie tej sałatki  daje nam wielkie pole do popisu, możemy ją bowiem wzbogacać w ulubione dodatki np. chrupiący boczek, salami, świeże zioła czy nawet starty chrzan czy musztardę. Dzisiaj podaję przepis podstawowy, ziemniaki to wdzięczny składnik do dalszych wariacji :)
Sałatka ta świetnie sprawdza się jako dodatek do grilla, do zimnych mięs czy po prostu jako przekąska w letnie dni :)

Składniki na 3 porcje:
1 kg najlepiej młodych ziemniaków
pęczek szczypiorku z dymką
200 ml gęstego jogurtu naturalnego
4 - 5 łyżek oliwy z oliwek
sok i skórka otarta z 1/4 cytryny
sól i świeżo zmielony pieprz

Wykonanie:
Ziemniaki obieramy lub dokładnie szorujemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. W między czasie szykujemy składniki dressingu, czyli mieszamy oliwę z jogurtem, sokiem i skórką otartą z cytryny, dodajemy posiekamy drobno szczypior z dymką, mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowane, gorące ziemniaki polewamy sosem jogurtowym, mieszamy, ewentualnie jeszcze doprawiamy i podajemy.
Smacznego :)
Przepis zgłaszam do akcji organizowanej przez mops w kuchni