środa, 30 maja 2012

Jogurtowe ciasto z rabarbarem i truskawkami




Dla mnie para doskonała: rabarbar i truskawka - on kwaśny, ona słodka, a gdy połączy  się je w cieście to mamy gwarantowaną smakowitą, słodką ucztę. Maj i czerwiec kojarzą mi się ze słońcem, beztroską nadchodzących wakacji (choć jako człowiek pracujący już dawno z nich nie korzystam) i właśnie z truskawkami. A teraz gdy stoiska na rynku uginają się od kobiałek pełnych tych pysznych owoców, muszę się nimi nacieszyć. I tak przynoszę niemal codziennie do domu kilogram truskawek, które następnie lądują w jogurcie, cieście, ale przede wszystkim zajadamy je na surowo. Są smaczne, ale nie tak bardzo jak te zerwane prosto z krzaczka w piękny słoneczny dzień w ogrodzie rodziców .... takie truskawki to niebo w gębie. 
Polecam to ciasto wszystkim miłośnikom truskawek i rabarbaru, jest puszyste, delikatne a dodatek cynamonu świetnie podkreśla smak owoców.  No i robi się je bardzo szybko i łatwo, a w między czasie możemy podjadać świeże truskaweczki :)
A tak na marginesie, czy znacie kogoś kto nie lubi truskawek? Nieeee, chyba się jeszcze taki nie narodził :)

Składniki:
2 szklanki mąki tortowej
2/3 szklanki cukru
opakowanie cukru waniliowego
3 łyżki brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 jajka
100 gram roztopionego masła
2/3 szklanki jogurtu naturalnego
2 - 3 łodygi rabarbaru
spora garść truskawek

Wykonanie:
Rabarbar obrać i pokroić na drobne kawałki, można je posypać 2 łyżkami cukru i odstawić na kilkanaście minut by puścił sok. 
Ciasto przygotowujemy tak jak muffinki, czyli w osobnych miskach mieszamy składniki suche i mokre, a następnie łączymy je ze sobą mieszając łyżką, nie miksując. Przekładamy ciasto do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą tortownicy o średnicy 23 cm. Na wierzch układamy odsączony rabarbar i umyte, oczyszczone z szypułek truskawki, posypujemy owoce brązowym cukrem. 
Pieczemy w 180 stopniach 50 - 60 minut. 


wtorek, 29 maja 2012

Makaron z truskawkami


To proste danie zna chyba każdy jeszcze z dzieciństwa. Mi kojarzy się ono właśnie z tymi słodkimi, beztroskimi latami, kiedy po całym dniu biegania na dworze, w domu mama serwowała mi właśnie taki smakołyk. Byłam niejadkiem i  kaprysiłam, ale makaron z truskawkami zawsze wywoływał mój zachwyt. Teraz jestem już duża :) w obiadach zbytnio nie kapryszę, a danie to nadal mi bardzo smakuje.


Składniki na 2 porcje:
truskawki - ilość dowolna :)
250 ml śmietany 12 %
serek homogenizowany waniliowy
cukier
makaron

Wykonanie:
Część truskawek rozgniatamy widelcem, pozostałą część kroimy na połówki lub  ćwiartki, mieszamy z serkiem i śmietaną, dodajemy cukier, mieszamy i wylewamy na makaron i już możemy zajadać :)

piątek, 25 maja 2012

Zupa krem ze szparagów






Moje tegoroczne uwielbienie dla szparagów trwa nadal. Pobliski rynek powinnam chyba omijać szerokim łukiem, za każdym razem gdy tam bowiem jestem,  kuszą mnie warzywa. Sprzedawczyni już się do mnie z daleka uśmiecha i pyta  co dzisiaj będę robić ze szparagów :) A jest to bardzo miła pani, bo za każdym razem doradza mi odpowiednią odmianę tych warzyw. Ja się przyznaję bez bicia, że do tej pory wydawało mi się, że szparagi po prostu różnią się od siebie kolorem, a tu się okazuje, że każdy kolor ma jeszcze swoje rodzaje .... ehhh człowiek całe życie się uczy :)
Zupkę polecam gorąco, jest bardzo smaczna, pożywna, a dzięki połączeniu szparagów z porem i czosnkiem wyrazista w smaku.

Składniki:
1 mała podwójna pierś z kurczaka
około 15 zielonych szparagów
1 cebula
1 duży por
 2 - 3 ząbki czosnku
około 400 gram ziemniaków
3 łyżki masła
sól, pieprz
tymianek suszony


Wykonanie:
Mięso kroimy w drobną kostkę, szparagi myjemy i odłamujemy zdrewniałe końcówki. Cebulę i czosnek drobno siekamy, pora kroimy w półcentymetrowe paski. Ziemniaki obieramy i kroimy w drobną kostkę.
W szerokim garnku roztapiamy masło i dodajemy do niego mięso, cebulę, czosnek, pora i  tymianek, podsmażamy kilka minut na małym ogniu.
Następnie zalewamy całość około 1 litrem wody i gotujemy pod przykryciem do miękkości, czyli około 10 - 15 minut.
W tym czasie szparagi kroimy w drobne kawałki i dodajemy do zupy na około 5 minut przed końcem gotowania. Doprawiamy zupę do smaku, miksujemy.
Ja część warzyw i mięsa odłożyłam i następnie dodałam do już zmiksowanej zupy, lubię bowiem jak w zupie-kremie pływają też jakieś "konkrety".
Do zupy doskonale pasują grzanki posmarowane czosnkowym masełkiem.

środa, 23 maja 2012

Szybki chlebek na zakwasie



W takie piękne, słoneczne dni jakimi możemy się obecnie cieszyć, szkoda czasu na długie stanie przy kuchennym blacie. Dlatego dla spragnionych pysznego domowego chleba, ale i pobytu na świeżym powietrzu polecam ten prosty w wykonaniu i szybki chleb. Nie trzeba go długo wyrabiać czy pozostawiać na całą noc do wyrośnięcia. Mieszamy po prostu składniki, zagniatamy i czekamy aż wyrośnie,  a my w między czasie możemy sie poopalać :)
Przepis zaczerpnięty od liski
Bierze udział w akcji domowe pieczywo dla alergika

Składniki:
500 gram mąki pszennej chlebowej
płaska łyżeczka soli
300 gram wody
150 gram aktywnego zakwasu żytniego (dokarmionego 10-12 h prędzej)
8 gram świeżych drożdży
ulubione dodatki do posypania


Wykonanie:
Skłądniki łączymy ze sobą za pomocą miksera lub ręcznie, wyrobione ciasto będzie dość gęste. Przykrywamy je ściereczką na 2 godziny. Po tym czasie odgazowujemy i przekładamy do formy do pieczenia i ponownie pozwalamy ciastu przez około 45 - 60 minut wyrastać. Nagrzewamy piekarnik do 210 stopni, wyrośnięte ciasto zwilżamy mlekiem i posypujemy ulubionymi nasionami.
Pieczemy przez około 45 minut.

czwartek, 17 maja 2012

Kurczak duszony z warzywami



Lubicie cukinię? Bo ja bardzo! Nie mogę się już doczekać tej wyhodowanej we własnym ogródku, świeżej, soczystej. Cukinia i dania z nią  kojarzą mi się ze słońcem, latem i dobrym nastrojem. A ponieważ za oknem pogoda jakoś nie dopisuje, postanowiłam zaprosić lato na nasze talerze.

Składniki:
2 piersi z kurczaka
1 średnia cukinia
1 czerwona papryka
1 duża cebula
3 - 4 ząbki czosnku
puszka pomidorów
tymianek, zioła prowansalskie
4 łyżki octu balsamicznego
słodka papryka
sól, pieprz

Wykonanie: 
Mięso pokroić w drobną kostkę. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć chwilę na oliwie z oliwek, dodać mięso i dusić kilka minut. Gdy mięso będzie już lekko białe, dodajemy pokrojone w kawałki cukinię, pomidory, paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek, słodką paprykę w proszku i zioła. Nadal dusimy pod przykryciem od czasu do czasu lekko mieszając. W trakcie dodajemy ocet winny i ewentualnie doprawiamy ziołami, a pod koniec duszenia solą i pieprzem.
Podajemy z ryżem.

środa, 16 maja 2012

Ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką




Bardzo smaczne uniwersalne ciasto drożdżowe. Sprawdzi się z większością owoców.  Do rabarbaru można dodać  jabłka, truskawki, starty imbir, porzeczki .... możliwości naprawdę jest wiele, warto poeksperymentowac i znaleźć swoją ulubiona wersję ciasta drożdżowego z sezonowymi owocami :)


Składniki:
450 gram mąki tortowej
1 szklanka mleka
100 gram masła
3/4 szklanki cukru
2 jajka
30 gram świeżych drożdży
6oo gram rabarbaru

Kruszonka:
200 gram mąki
100 gram zimnego masła
1 łyżka cynamonu
1/2 szklanki cukru
cukier waniliowy
płatki migdałowe do posypania

Wykonanie:
Z letniego  mleka, 1/4 szklanki cukru, drożdży i 3 łyżek mąki robimy zaczyn, odstawiamy w ciepłe miejsce, czekając aż drożdże "ruszą".  W między czasie zagniatamy kruszonkę i chowamy ją do lodówki. 
Masło roztapiamy. Rabarbar obieramy i kroimy w cienkie plastry, posypujemy 2 - 3 łyżkami cukru, mieszamy i odstawiamy, by  puścił sok.
Jajka ubijamy z resztą cukru, dodajemy mąkę, wyrośnięty zaczyn drożdżowy i ostudzone masło. Wyrabiamy kilka minut, ciasto szybko nabiera gładkiej, elastycznej konsystencji i bardzo dobrze się zagniata. Odstawiamy ciasto przykryte ściereczką, by podwoiło swoją objętość, co potrwa około 40 - 60  minut w zależności od temperatury. Gdy ciasto wyrośnie,  jeszcze raz je lekko zagniatamy i przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia dużą blaszkę. Wykładamy na ciasto odcedzony rabarbar, posypujemy kruszonką, płatkami migdałów i  odstawiamy na 30 minut. Pieczemy w 160 stopniach przez  około 60 minut.


poniedziałek, 14 maja 2012

Pieczone młode ziemniaczki


Młode,  delikatnie chrupiące, aromatyczne, doskonały dodatek do obiadu. Co tu dużo pisać - każdy chyba zna i lubi takie ziemniaczki :)

Składniki (na 2 porcje): 
1 kg młodych ziemniaków, im mniejsze tym lepiej
oliwa z oliwek
około 1 łyżka suszonego rozmarynu
sól, pieprz

Wykonanie:
Ziemniaki dokładnie umyć i wyszorować. Jeśli są większe niż jajko, to dobrze jest je przekroić na pół. Oliwą wymieszaną z rozmarynem, solą i pieprzem nacieramy ziemniaczki, wykładamy je na blaszkę do pieczenia i zapiekamy w 200 stopniach przez około 20 - 30 minut, aż nabiorą złotego koloru.

sobota, 12 maja 2012

Szparagi zapiekane w sosie śmietanowym




Szparagi są chyba najczęściej kupowanym przeze mnie obecnie warzywem na pobliskim rynku :) Zajadaliśmy je już z tartą, omletem, rybą a dzisiaj proponuję szybką przekąskę w której główną rolę odgrywają również szparagi :)  To zabawne, że w tym roku tak mi smakują, bo jeszcze w poprzednim sezonie nie miałam na nie najmniejszej ochoty.  Ale mój zachwyt dotyczy tylko szparagów zielonych; do białych nie mogę się przekonać. Ale może za rok?
To danie jest efektem mojej improwizacji, chciałam bowiem wykorzystać nadmiar sosu śmietanowego jaki został mi z przygotowywania tarty. Polecam, najlepiej smakuje na ciepło :)


Składniki:
2 jajka
1 szklanka śmietany 18 %
pół szklanki mleka
1 ząbek czosnku
sól, pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa
2 zielone szparagi

Wykonanie:
Jajka mieszamy ze śmietaną, mlekiem, posiekanym drobno czosnkiem i przyprawami. Szparagi (możemy prędzej zblanszować) kroimy na drobne kawałki, mieszamy z masą jajeczną i całość przelewamy do małych foremek. Zapiekamy około 30 minut w 180 stopniach, aż masa śmietanowa stężeje i się lekko przyrumieni. .
 Przepis bierze udział w akcji sezon na szparagi .

piątek, 11 maja 2012

Twarożkowa pasta z rzodkiewką i szczypiorkiem



Taki twarożek zna chyba każdy. Mi kojarzy się z dzieciństwem, bo wtedy mama często serwowała do pieczywa właśnie taki twarożek. Później przyszły czasy gotowych serków twarogowych kupowanych w sklepach, a teraz wracam do tego co dobre i sprawdzone. Bo te serki sklepowe są smaczne, ale nigdy nie mam pewności co tak naprawdę jest w nich ukryte. A lubię wiedzieć co jem :) Taki serek doskonale się sprawdza na śniadanie i kolację, możemy go włożyć w pojemniczek i kiedy  w pracy  czas nas goni a głód w brzuchu dokucza, smarujemy nim sobie bułkę. Do tego plasterek rzodkiewki i ogórka i wzbudzamy zazdrość kolegów z pracy :)

Składniki:
250 gram półtłustego twarogu
5-6 rzodkiewek
kilka gałązek szczypiorku
kilka łyżek jogurtu naturalnego
sól, pieprz

Wykonanie:
Twaróg rozdrobnić widelcem, dodać drobno pokrojoną rzodkiewkę i szczypiorek, jogurt oraz przyprawy. Wymieszać i zajadać :)

czwartek, 10 maja 2012

Tarta z zielonymi szparagami i szynką




Szparagi pierwszy raz w życiu jadłam całkiem niedawno bo rok  temu i muszę przyznać, że mnie wtedy nie zachwyciły. Smaki się jednak zmieniają i w tym roku, mimo że nie miałam żadnych sprawdzonych przepisów, szparagi kusiły mnie niesamowicie. Kupiłam je "w ciemno" myśląc, że jak już będę je miała w lodówce to na pewno wymyślę jakiś smakołyk. No i jeszcze tego samego dnia powstała tarta :) Danie sprawdzone już w innych wersjach, w tej ze szparagami okazało się być strzałem w 10. Proste, szybkie, niestety znowu niezbyt dietetyczne ... No ale raz na jakiś czas można chyba zaszaleć (tak sobie mówię za każdym razem :) 


Składniki:
Ciasto:
45 dag mąki
20 dag masła
gałka muszkatołowa
1 łyżeczka suszonego tymianku
sól

Nadzienie:
kilka zielonych szparagów
10 dag szynki wędzonej
2 jajka
szklanka śmietany 18 %
pół szklanki mleka
parmezan
1 - 2 ząbki czosnku
gałka muszkatołowa, sól, pieprz, tymianek

Masło posiekać, dodać mąkę, przyprawy i kilka łyżek wody. Zagnieść ciasto, wyłożyć nim blaszkę do pieczenia, nakłuć w kilku miejscach widelcem i schłodzić 1 godzinę w lodówce. Po tym czasie wstawić na 20 minut do nagrzanego do 200 stopni piekarnika.
Szparagi dokładnie umyć i zblanszować, ostudzić. 
Jajka wymieszać z czosnkiem, mlekiem, śmietaną, serem  i  przyprawami.
Na ciasto wylać masę jajeczno- śmietanową, wyłożyć szparagi i pokrojoną w plasterki szynkę. Zapiekać około 30 minut w 190 stopniach, aż masa jajeczna się zetnie i lekko zrumieni.

Przepis bierze udział w akcji sezon na szparagi .

środa, 9 maja 2012

Muffinki z rabarbarem

Na pobliskim bazarze niemal na każdym stoisku kusi rabarbar .... no i jak  się mu oprzeć? Nie da rady! Kupiłam kilka gałązek i szybko zajadaliśmy muffinki. Robi się je szybko, ale jeszcze szybciej znikają z talerza .... Zresztą przy takich łasuchach jakich mam w domu, to wcale nie jest takie dziwne :)
A rabarbar jest dla mnie bardzo wdzięcznym warzywem, doskonałym do takich prostych letnich wypieków, uwielbiam to połączenie kwaśnego  rabarbaru ze słodkim ciastem. W lodówce zostało  jeszcze kilka gałązek, więc lada chwila znowu zjemy jakieś rabarbarowe smakołyki. I nici z moich planów by troszkę  schudnąć przed wakacjami...


Składniki na około 15 sztuk:
2 szklanki mąki
2/3 szklanki cukru + 2 łyżki do posypania rabarbaru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 szklanka maślanki
2 jajka
100 ml oleju
200 gram rabarbaru


Wykonanie:
Rabarbar myjemy i kroimy w drobne kawałki, posypujemy 2 łyżkami cukru i odstawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie odcedzamy.
W osobnych miskach mieszamy składniki suche i mokre. Następnie łyżką łączymy je delikatnie ze sobą. Dodajemy rabarbar.
Wykładamy ciasto  do foremki i pieczemy w 200 stopniach przez 20 minut.

poniedziałek, 7 maja 2012

Bardzo łatwy chleb z ziemniakami



Ten chlebek to mój faworyt wśród chlebów pieczonych tylko na drożdżach. Jest prosty w wykonaniu, a dzięki dodatkowi ziemniaków dłużej zachowuje świeżość.  Bochenek takiego pysznego chlebka nie ma sobie równych wśród tych kupionych w piekarni.
Przepis pochodzi z wspaniałego bloga na temat pieczenia pieczywa - pracownia wypieków   ja lekko go zmodyfikowałam, dodając ulubione nasiona.
Przepis bierze udział w akcji domowe pieczywo dla alergika

Składniki:
100 g ugotowanych  i rozgniecionych widelcem ziemniaków
400 g pszennej mąki (najlepiej chlebowej)
200-250 ml wody
1 - 1,5  łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
10 g świeżych drożdży
3 łyżki oliwy z oliwek
2 spore garście ulubionych nasion

Wykonanie:
Drożdże rozkruszyć,  wsypać do miseczki, dodać cukier, 100 ml ciepłej wody,  wymieszać i odstawić na ok. 15 minut, by "ruszyły".
Mąkę połączyć z solą i ziemniakami, na środku zrobić dołek i wlać do niego najpierw zaczyn, a potem resztę wody i oliwę. Wodę należy dolewać stopniowo, jej ilość zależy od rodzaju mąki.
Zagnieść gładkie i sprężyste ciasto.
Przykryć folią i odstawić do wyrastania na godzinę.
Następnie do ciasta dodać nasiona i ponownie wyrobić  po czym  przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia foremki.
Odstawić do wyrastania na 45-60 minut.
 Przed wstawieniem do nagrzanego piekarnika wierzch ciasta smarujemy mlekiem i posypujemy nasionami. Pieczemy przez 10 minut w 240 stopniach a następnie przez 15 - 25 minut w 210, aż chlebek się ładnie zrumieni. .
Upieczony chleb ostudzić na kratce kuchennej.


sobota, 5 maja 2012

Pyszna pasta kanapkowa z łososia i jajek


Majówkowe szaleństwo trwa :) Spacery, wycieczki, grillowanie w dobrym towarzystwie ... jest  po prostu wspaniale :) I gdy wrócimy wieczorem  z takich majówkowych eskapad, fajnie jest mieć w lodówce coś smacznego i pożywnego do przekąszenia. Ja rano zrobiłam pastę z makreli i jajek i przez cały dzień składniki się świetnie "przegryzły", dzięki czemu na kolację zajadaliśmy pyszne kanapki.
 W naszym domu furrorę  do tej pory robiła pasta z makreli, jej wielkim fanem jest przede wszystkim mój mąż. Ale pasta z łososia  jest dla tej z makreli poważną konkurentką :)  Kromka samodzielnie upieczonego chleba,  do tego pasta z makreli, plasterek rzodkiewki i ogórka i mamy kanapkową ucztę !

Składniki:
100 gram wędzonego łososia
5 jajek ugotowanych na twardo
pół pęczka posiekanego szczypiorku,
ewentualnie można dodać również małą dymkę
2 - 3 łyżki majonezu
1 łyżka koncentratu pomidorowego
pieprz

Wykonanie:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, ich ilość jest oczywiście orientacyjna, proporcje można zmieniać według własnych upodobań smakowych.

piątek, 4 maja 2012

Tortilla w roli kanapki


Jeśli wybieramy się na piknik lub majówkową wycieczkę warto przygotować te pyszne i pożywne tortille. Taka zawijana kanapka świetnie sprawdzi się, gdy poczujemy głód, jej przygotowanie zajmie niewiele czasu, a  skomponować możemy  ją z naszych ulubionych składników. A więc zawijamy tortillę, pakujemy do plecaka i ruszajmy na dwór, korzystać z pięknej w tym roku majówki :)

Składniki na 2 porcje:
4 placki tortilli
8 plasterków szynki
8 plasterków sera żółtego lub mozzarelli 
kilka liści sałaty lodowej
pół pęczka posiekanego szczypiorku
4 rzodkiewki
2 pomidory
2 ogórki kiszone
garść czarnych oliwek
keczup lub majonez
ulubione kiełki

Wykonanie:
Placki tortilli smarujemy cienką warstwą majonezu lub keczupu, ewentualnie sosu ziołowego. Na placki wykładamy sałatę, kiełki  i pokrojone w cienkie plasterki: szynkę, ser i warzywa, posypujemy szczypiorkiem i  zawijamy tortillę w rulonik.
 


środa, 2 maja 2012

Sałatka z wędzonym twarogiem


Na straganach mamy już prawdziwą wiosnę, a gdzieniegdzie to nawet i lato. 
Przeszłam się dzisiaj na pobliski rynek i oczom mym ukazała się feeria wiosennych i letnich barw. Stragany uginają się pod kuszącymi wiosennymi nowalijkami. Za oknami pogoda wspaniała, takiej słonecznej i ciepłej majówki nie pamiętam już od dawna :) Szkoda więc czasu na kucharzenie w domu, inaugurujemy sezon grillowy! A na początek sałatka z wędzonym twarogiem. Jak dla mnie smakowa rewelacja, prosta i szybka do przygotowania. Doskonała do grilla z przyjaciółmi :)

Składniki:
sałata lodowa lub mieszanka ulubionych sałat
3 - 4  pomidory
1 długi ogórek
1 czerwona cebula
garść czarnych oliwek
250 gram wędzonego twarogu
pół pęczka szczypiorku
sól morska i pieprz, ewentualnie ulubione zioła, czosnek
oliwa i 1 - 2  łyżeczki octu balsamicznego

Wykonanie:
Warzywa umyć i pokroić w grubą kostkę lub w krążki, twaróg także w kostkę. Przygotować sos: kilka łyżek oliwy z oliwek wymieszać z octem balsamicznym, dodać sól, pieprz, zioła, ewentualnie przeciśnięty przez praskę czosnek. Polać na warzywa i delikatnie wymieszać.
Przepis zgłaszam do akcji Grill 2012 organizowanej przez mopswkuchni