piątek, 30 marca 2012

Rybka pieczona z warzywami

Szereg nieprzyjemnych wydarzeń oderwał mnie od rzeczywistości i kucharzenia ale już jestem i znowu z zapałem stoję przy kuchennych szafkach :) A dzisiaj jak na postny piątek przystało proponuję rybkę pieczoną w folii z dodatkiem warzyw. Danie bardzo smaczne, banalnie proste i szybkie w przygotowaniu. Polecam wszystkim wielbicielom ryb ale nie tylko :)

Składniki:
4 filety ryby (ja użyłam akurat pangi, ale świetny będzie również dorsz, mintaj)
1 duża marchewka
pół pora
1 cytryna
posiekana natka pietruszki - 2 - 3 garście
sól, pieprz cytrynowy, przyprawa do ryb

Wykonanie:
Rybę płuczemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Skrapiamy sokiem z cytryny, nacieramy solą, pieprzem i przyprawą do ryb. Marchewkę kroimy w drobne słupki, pora w plasterki. Układamy kawałki ryby na folii do pieczenia, na wierzch każdej wykładamy warzywa, lekko solimy i jeszcze skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy natką. Zawijamy szczelnie folię i wstawiamy rybę do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 30  minut. Równocześnie z rybą zapiekać możemy  pokrojone drobno ziemniaczki.

piątek, 23 marca 2012

Zapiekanka z ciasta francuskiego


Ostatnie kilka dni zamieniło nasz dom w miniszpital. Najpierw choróbsko dopadło smyka, a następnie mnie. Na szczęście w zdrowiu ostał się mąż i dzielnie się nami opiekował. Dopiero wczoraj wykrzesałam z siebie dość energii, by przygotować obiad, ale ponieważ tej energii zbyt wiele nie było, to  obiad był błyskawiczny, ale i bardzo smaczny. Jeśli chcecie szybko przygotować dobry obiad, to polecam tą właśnie zapiekankę. Podstawą jest ciasto francuskie - farsz to już całkowita samowolka: co kto lubi i ma w lodówce.  Mi do pełni smaku zabrakło w lodówce czerwonej papryki :)

Składniki:
gotowe ciasto francuskie (ok 250 g)
30 dag szynki konserwowej
1 cebula
4 jajka
pół puszki groszku konserwowego
pół puszki kukurydzy konserwowej
2 - 3 łyżki jogurtu naturalnego
ser żółty do posypania
łyżka mąki
sól, pieprz, zioła prowansalskie
ewentualnie szczypiorek, natka pietruszki

Wykonanie:
Cebulę szklimy na oliwie. Szynkę kroimy w kostkę. W misce roztrzepujemy jajka, dodajemy do nich jogurt i mąkę, a następnie szynkę, groszek, kukurydzę i cebulę. Doprawiamy solą, pieprzem i ziołami, dokładnie mieszamy. Ciasto francuskie wykładamy w natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia foremce. Na ciasto wykładamy farsz i wstawiamy do nagrzanego do 220 stopni piekarnika na około 40 minut. Na kilka minut przed końcem  pieczenia posypujemy zapiekankę startym serem. Podajemy z surówką i keczupem.

piątek, 16 marca 2012

Omlet ze szpinakiem i serkiem wiejskim

Okazja do wspólnego zjedzenia śniadania nie zdarza się często, więc kiedy już się nam przydarzy, to lubię przygotować coś smakowitego i efektownego. A ponieważ bardzo nam zasmakował omlet z serkiem wiejskim , postanowiłam urozmaicić go, dodając szpinak. Efekt wyszedł wyśmienity. Danie jest bardzo smaczne i pożywne.  Ja niecierpliwie czekam już na świeży szpinak.  Za oknem już wiosna :)

Składniki na 2 - 3 bardzo sycące porcje porcje:
4 jajka
3 łyżki mąki
200 gram serka wiejskiego
spora garść szpinaku ( ja użyłam mrożonego w brykiecie)
sól, pieprz, ewentualnie ulubione zioła

Wykonanie:
Jajka wraz z solą ubić na puszystą masę, dodać mąkę, serek, rozmrożony szpinak, doprawić. Dokładnie wymieszać i wylać masę na nagrzaną i lekko natłuszczoną patelnię. Smażyć pod przykryciem do zrumienienia spodu, a następnie delikatnie przełożyć omlet na drugą stronę (możne  pomóc sobie talerzem ) i smażyć jeszcze 2 - 3 minuty.Świetnie pasuje do tego omletu pomidor.

 

wtorek, 13 marca 2012

Ciasto drożdżowe bardzo bakaliowe

Takiemu smakołykowi nikt się nie oprze! Moje dziecko, które dopiero zaczyna składać pierwsze zdania, na  jego widok wykrzyknęło radośnie - ćaaaastoo :) Ciasto naprawdę polecam, jest pachnące, nie tak suche jak zwykła drożdżówka, dłużej świeże i naprawdę bardzo ale to bardzo bakaliowe. Smakuje  niebiańsko zwłaszcza z mlekiem :)
Przepis zaczerpnęłam od niezawodnej Liski

Składniki na 1 foremkę:
500 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
50 g cukru
2 jajka
70 g masła
230 ml mleka
1/2 łyżeczki soli
250 g mieszanych bakalii(użyłam rodzynek, kandyzowanej pomarańczy i żurawiny, namoczonych prędzej w rumie)
cukier puder do przygotowania lukru

Wykonanie:
Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru i dodać do ciepłego mleka, odstawić na 15 minut.Masło rozpuścić i ostudzić. Do miski wsypać mąkę, sól i cukier, wlać rozczyn, wymieszać. Dodać pozostałe składniki (oprócz bakalii) i zagnieść ciasto - będzie dosyć luźne, ale nie należy dosypywać zbyt wiele mąki (max 100 g). Wyrobić gładkie i dość luźne ciasto. Pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej na 1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość. W połowie wyrastania, wbić w ciasto pięść, by je odgazować. Do wyrośniętego ciasta dodać bakalie i delikatnie wgnieść je w ciasto. Ciasto  przełożyć  do keksówki, wypełniając ją maksymalnie do połowy wysokości. Przykryć ściereczką, odstawić do wyrastania na 40-60 minut, aż wypełni formę. Piekarnik nagrzać do 220 st C. Wyrośnięte ciasto posmarować mlekiem, wstawić do piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 200 st C i piec ok. 30 minut, do czasu zrumienienia.
Upieczone i ostudzone ciasto można posmarować lukrem i posypać płatkami migdałów.

sobota, 10 marca 2012

Pikantne kotleciki


To bardzo smaczna, nietypowa propozycja podania mielonych kotletów, choć niestety bardziej czasochłonna . Ale warto czasami wygospodarować troszkę więcej czasu by zaskoczyć domowników przy stole ciekawym i smacznym daniem.

Składniki:
500 gram mięsa mielonego (użyłam wołowo - wieprzowego)
100 gram ryżu - ugotować według przepisu na opakowaniu
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 jajko
łyżeczka mielonego kminku
łyżeczka mielonej kolendry
łyżeczka słodkiej papryki
1 - 2 łyżki przyprawy do kebaba/gyrosa
2 - 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
ewentualnie bułka tarta do panierowania

Wykonanie:
Cebulę drobno posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę, wymieszać z mięsem i ryżem, dodać jajko i pozostałe składniki. Z masy uformować małe kotleciki i nabijać je na patyczki do szaszłyków. Jeśli masa nie będzie wystarczająco mocno zbita, dodać trochę bułki tartej. Można w niej również obtoczyć kotleciki. Wstawić je do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec około 30 minut, aż do zrumienienia.

środa, 7 marca 2012

Ziołowe bułeczki

Tak słonecznie i wiosennie jest za oknem, zapragnęłam więc wiosny także w kuchni.  A zawitała ona dzięki tym smacznym, puszystym i niezwykle aromatycznym bułeczkom :) Są bardzo łatwe do zrobienia i błyskawicznie znikają ze stołu, zwłaszcza posmarowane świeżym masełkiem :)

Składniki na około 10 sztuk:
3 szklanki mąki pszennej (użyłam typ 650)
1 jajko
0,5 szklanki mleka
0,5 szklanki wody
20 gram świeżych drożdży
pół pęczka posiekanego szczypiorku
3 łyżki ulubionych suszonych ziół
szczypta soli
2 łyżeczki cukru

Wykonanie: 
Mleko lekko podgrzewamy, dodajemy cukier i drożdże, odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia. Mąkę mieszamy z ziołami, solą, dodajemy drożdże, wodę, jajko i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1, 5 godziny, aż ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie formujemy bułeczki, układamy je na blaszce, przykrywamy i pozwalamy jeszcze około 0,5 godziny podrosnąć. Tuż przed wstawieniem do piekarnika możemy posmarować bułeczki wodą wymieszaną z ziołami. Pieczemy w 190 stopniach przez 15 - 20  minut.

poniedziałek, 5 marca 2012

Owsiane muffinki z jabłkiem




Uwielbiam takie proste i szybkie w przygotowaniu smakołyki! A żeby uciszyć dręczące mnie z powodu zjedzenia kolejnych słodkości wyrzuty sumienia, dodałam do muffinek płatki owsiane. Tym sposobem są one troszkę bardziej zdrowe, przynajmniej tak samej sobie tłumaczę ... :)


Składniki:
2,5 szklanki mąki tortowej
3/4 szklanki cukru
0,5 szklanki płatków owsianych
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżeczki cynamonu
2 jajka
400 gram jogurtu z jabłkiem lub jogurtu naturalnego
80 ml oleju
1 średnie jabłko

Wykonanie:
W dwóch osobnych miskach mieszamy składniki suche i mokre, następnie łączymy je ze sobą i mieszamy łyżką, dodajemy obrane i pokrojone w kostkę jabłko. Nakładamy ciasto do foremek, wierzch posypujemy płatkami owsianymi, pieczemy w 180 stopniach przez około 25 minut.

piątek, 2 marca 2012

Calzone


Po tym jak zaprzyjaźniłam się z ciastem na pizzę, postanowiłam zmierzyć się z calzone. Zawsze bardzo mi smakował ten pieróg, miałam więc wielką ochotę przyrządzić go sama i zdecydować czym napełnić jego wnętrze. Przygotowanie ciasta i jego rozwałkowanie okazało się być równie łatwe jak przy tradycyjnej pizzy, a farsz to połączenia moich ulubionych składników, czyli papryki, pieczarek i oliwek, a żeby zadowolić męża -  także z dodatkiem mięsa. Danie wyszło bardzo smaczne,  choć w przyszłości przygotuję je raczej, żeby zaskoczyć mile gości, bowiem zwykła pizza smakuje równie dobrze, a robi się ja jednak szybciej :) Przepis na ciasto pochodzi ze strony  moje wypieki.


Składniki na 4 pierogi:
450 gram mąki pszennej
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki suchych drożdży lub 16 gram świeżych
2 łyżki oliwy
250 ml ciepłego mleka + mleko i  zioła prowansalskie do posmarowania


Farsz:
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
2 podwójne piersi z kurczaka
1 czerwona papryka
300 gram pieczarek
kilka czarnych oliwek
ser żółty do pospania
sól, pieprz, ulubione zioła

Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól i drożdże, jeśli używamy świeżych, to dodajemy przygotowany prędzej rozczyn. Dodajemy mleko i oliwę, wyrabiamy gładkie ciasto. Formujemy kulę, natłuszczamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na  1 - 1,5 godziny aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie dzielimy ciasto na 4 części, każdą rozwałkowujemy na kulę o średnicy około 20 cm. Przekładamy ciasto na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę.  Na połowę ciasta  nakładamy farsz, posypujemy serem,  pozostawiamy 1 - 2 cm wolny od krawędzi, brzegi smarujemy wodą. Zginamy ciasto w połowie i formujemy pieróg, brzegi dokładnie sklejamy. Wierzch ciasta smarujemy mlekiem i posypujemy ziołami. Pieczemy w 200 stopniach przez około 25 minut, aż pieróg mocno się zrumieni.